Prace ogrodnicze w kwietniu, o czym nie możesz zapomnieć wczesną wiosną w Twoim ogrodzie.


W kwietniu ogrody potrzebują dużo pracy. Potrzebne jest posprzątanie ogrodu po zimie wyczyszczenie donic, posprzątanie trawinka z pozostałych liści, koszenie trawnika, należy również przygotować grządki do posadzenia roślin cebulowych kwitnących latem, wysiać rośliny jednoroczne, podzielić i przesadzić byliny. Wykonując prace w ogrodzie pamiętajmy tylko aby się zbytnio nie rozpędzić, szczególnie przy odkrywaniu roślin, gdyż noce bywają jeszcze mroźne, a rośliny są bardzo delikatne i podatne na mróz.

Trawnik w kwietniu

Wzrost traw w kwietniu jest na tyle duży, że można przystąpić do pierwszego koszenia. Regularne koszenie będzie sprzyjać lepszemu krzewieniu się trawy, poprzez to trawnik stworzy gęsty kobierzec i będzie odporny na intensywne użytkowanie. Pamiętaj jednak aby nie przycinać trawy krócej niż na 4 cm, a w miejscach zacienionych pozostaw źdźbła jeszcze dłuższe na około 6 cm.
Pod koniec kwietnia rozpoczynamy walkę z chwastami na trawniku. O ile jest to możliwe, najlepiej pielić ręcznie. Jeżeli jednak nie dajemy rady, możemy zastosować herbicydy, uważajmy na ilość są one niekorzystne dla środowiska.


Prace w ogrodzie warzywnym w kwietniu

Już od początku kwietnia wprost do gruntu może być wysiewana roszponka, która dobrze znosi niskie temperatury. Jest to warzywo łatwe w uprawie, o krótkim okresie wegetacji.
Do połowy kwietnia kończymy siew grochu i szpinaku. W drugiej połowie miesiąca na zagonie wysiewamy pora.
Przez cały kwiecień w ogrodzie możemy wysiewać rzodkiewkę, najlepiej w odstępach 7 do 10 dniowych w różnych miejscach - do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. To zapewni nam ciągłość zbiorów przez cały sezon. Pamiętajmy, iż rzodkiewka lubi dobre nasłonecznienie.
Wysiewamy nasiona średnio późnych odmian marchwi na zbiór wczesnojesienny, oraz nasiona pietruszki, pasternaku i kopru. Pod koniec miesiąca możemy wysiewać skorzonerę, cykorię, bób i szczaw.
W celu wyprodukowania rozsady, na rozsadniku wysiewamy nasiona brokułów na zbiór sierpniowy, wczesne odmiany kalarepy na zbiór w ciągu lata, średnio późne odmiany kapusty i brukwi. Na rozsadniku wysiewamy również średnio późne i późne odmiany sałaty. To dobry moment aby pod osłonami wysiać też nasiona patisona, którego wysadzimy na grządki pod koniec maja.
Pikujemy siewki warzyw psiankowatych, takich jak pomidor, czy papryka. Pikowanie przyczyni się do wzbogacenia systemu korzeniowego roślin.
Można wysiać też rośliny przyprawowe, np. koper ogrodowy. W miarę potrzeb koper można dosiewać aż do lata.
Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Aby je odstraszyć, warzywa możemy opryskać biopreparatem na bazie czosnku lub umieścić pałeczki czosnkowe w glebie. Uwaga - preparatów czosnkowych nie należy stosować przeciwko śmietce cebulance. W tym przypadku radzimy wysiewać cebulę na przemian rzędowo z innymi roślinami, np. marchwią.


Prace w ogrodzie ozdobnym w kwietniu

Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z roślin, czynność tą wykonujemy w kwietniu. Pamiętajmy aby krzewy wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, np. budleję, odsłonić dopiero pod koniec miesiąca. Jeżeli budleja przemarzła, pędy ścinamy dość nisko. Roślina odbije.
Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z krzewów róż i dokonać cięcia, również i to wykonujemy w kwietniu. Możemy też sadzić nowo zakupione róże. Przy zakupie krzewów wybierajmy takie, które mają co najmniej 3 zdrowe pędy i dobrze rozwinięty system korzeniowy - przeczytaj więcej o sadzeniu róż. Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych z wysiewów przeprowadzonych w lutym i marcu. Siewki pikujemy do świeżego podłoża, oraz zapewniamy im odpowiednią wilgotność i temperaturę.
Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią. Przed posadzeniem suche karpy zanurzamy w wodzie. Kwiecień jest też dobrym miesiącem na sadzenie traw ozdobnych.
Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym . Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.
Sadzimy liściaste drzewa i 
krzewy ozdobne (możemy sadzić dopóki nie zaczną wypuszczać pierwszych liści). Po posadzeniu silnie je przycinamy , a dookoła pnia formujemy w ziemi zagłębienia w kształcie mis, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie wody. Sadzimy również iglaki i gatunki zimozielone.

Kwiecień to okres intensywnych prac w ogrodzie, wysiłek w czasie tych wiosennych miesięcy przyniesie nam korzyści w postaci pięknych kwiatów, zdrowych roślin i pierwszych warzyw.



Komentarze

  1. Dzięki za ten wpis. Szukałam właśnie jakiś informacji na temat koszenia trawy i u Ciebie to znalazłam. Zakupiłam nawet niedawno nowa kosiarkę od https://www.stiga.pl/ i nie mogę się doczekać, aż ją w końcu po raz pierwszy włączę. Mam nadzieję, że usprawni moją pracę w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno same prace ogrodnicze są niezwykle ważne i moim zdaniem również warto jest mieć w ogrodzie ładne meble ogrodowe. W takiej sytuacji ja polecam każdemu meble z https://ogrodolandia.pl/ gdyż wiem, że są one sprawdzone.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przede wszystkim ogród musi nam się podobać i ja jeszcze chcę powiedzieć, że również bardzo ważną sprawą jest to aby mieć w ogrodzie ciekawe ozdoby do ogrodu. W każdym razie bez problemów możemy je zawsze zamówić w https://hortus.biz.pl/ więc ja polecam wam ten sklep.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz