Aranżujemy taras. Jakie rośliny posadzić przy tarasie, żeby taras był przedłużeniem naszego ogrodu.




Taras to miejsce wypoczynku i relaksu. Marzymy o ciepłych, letnich wieczorach spędzonych w zacisznym miejscu wśród kwitnących i pachnących roślin. Jego funkcją powinno być połączenie domu z ogrodem - swojego rodzaju przedłużenie ogrodu. Dlatego warto, aby widok z tarasowych drzwi był piękny, naturalny i cieszył nasze oko. Wszelkie składziki gospodarcze czy inne mało dekoracyjne elementy naszych ogrodów umieszczajmy tak, aby nie zaburzały tego widoku. Mając już swój taras, często zastanawiamy się jakie rośliny posadzić. Z jednej strony chcemy zapewnić sobie prywatność, z drugiej nie chcemy przesłaniać całego widoku.

Aby ułatwić Wam aranżację nasadzeń roślinnych przy tarasie, mamy dla Was wizualizację wraz z propozycją konkretnych roślin, które sprawdzą się w tej roli idealnie.

Na początek kilka porad na co zwrócić uwagę wybierając rośliny na taras.

  1. Taras przeważnie jest miejscem mocno nasłonecznionym. Do tego promienie słońca odbijające się od ścian dodatkowo ogrzewają powierzchnie tarasu. Dlatego do nasadzeń przy tarasie wybieramy rośliny przeznaczone na stanowiska słoneczne lub półcieniste
  2. Tak jak przy jakimkolwiek nasadzeniu, rośliny dobieramy do rodzaju gleby jaką mamy w ogrodzie. Jeśli nie wiesz czy masz ziemię bardziej kwaśną czy zasadową, możesz użyć jednorazowych ph-metrów dostępnych w każdym sklepie ogrodniczym. 
  3. Równie ważnym czynnikiem co nasłonecznienie i gleba, jest siła oraz kierunek wiatru. Jeśli na Twojej działce rzadko występują silne podmuchy wiatru - nie masz większego problemu, ale jeśli Twój taras znajduje się w miejscu wietrznym, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu wyższych drzew przed złamaniem. W takim wypadku warto też pomyśleć o zamontowaniu osłaniających pergoli. 
  4. Czas spędzony na tarasie kojarzymy głównie z wiosną i latem, ale nie możemy zapomnieć, żeby posadzić także rośliny zimozielone. Iglaste krzewy i drzewa także powinny mieć swoje miejsce w przytarasowej rabacie, aby rabata w trakcie zimy nie była "pusta".
  5. Skoro taras ma być miejscem relaksu, warto posadzić takie rośliny, które nie tylko będą cieszyć nasze oczy, ale również pięknie pachnieć. Lawenda, lilak, konwalia, maciejka i wiele innych będą uwalniać piękny zapach szczególnie w ciepłe, wilgotne wieczory. Możesz też posadzić krzewy przyjazne motylom np. budleję Dawida, a te cudne owady będą naturalną dekoracją Twojego ogrodu.

Poniżej przedstawiamy Wam przykładową aranżację tarasu.





1. Wiśnia piłkowana - drzewko zapewni osłonę i prywatność, a forma szczepiona na pniu nie będzie się zbytnio rozrastać. Wiosną zachwycą nas piękne, dekoracyjne kwiaty, a latem i jesienią stopniowo przebarwiające się liście
Wiśnia piłkowana
2. Budleja Dawida - roślina uwielbiana przez motyle. Umieść ją w swoim ogrodzie a nie opędzisz się od tych kolorowych owadów. W zależności od odmiany kwiaty budlei mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.
Budleja Dawida
3. Azalia japońska - Jej piękne, delikatne kwiaty kwitnące już od wiosny, będą pierwszym zwiastunem nadchodzących ciepłych dni. Ciekawy pokrój rośliny sprawi, że będzie wyglądać pięknie nawet po przekwitnięciu.
Azalia japońska
4. Żywotnik zachodni Danica - zimozielony iglak o kulistym pokroju doskonale nadaje się do nowoczesnych i tradycyjnych rabat. Krzew o krótkich, gęsto ułożonych pędach, koloru jasnozielonego będzie doskonałą bazą dla innych kolorowych roślin.
Żywotnik zachodni 
5. Lawenda - kwietnie przez prawie cały sezon wegetacyjny.  Fioletowe kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany  cieszą nasze oczy już z początkiem lipca, a ich  piękny zapach zachwyca za każdym razem kiedy przejdziesz koło tej niepozornej krzewinki.
Lawenda
6. Funkia - bylina o dekoracyjnych liściach, tworzy kępy, zebrane w rozety, a w zależności od odmiany może mieć różną barwę i kształt liści oraz docelową wielkość. Roślina świetnie się prezentuje zebrana w grupy po kilka sztuk.
Funkia
7. Konwalia - znana ze swojego pięknego, delikatnego zapachu. Jest rośliną długowieczną - co roku jej kłącza co raz bardziej się rozrastają. Bardzo dobrze rośnie na rabatach, nawet pod koronami drzew.
Konwalia
8. Sosna - odmiany karłowate świetnie nadają się do sadzenia przy tarasie. Ich powolny wzrost zapobiegnie zbytniemu rozrostowi a jednocześnie nada Twojej rabacie piętrowego charakteru. Świetnie też ozdobi ogród zimą.
Sosna górska

9. Cis Hicksii- roślina o kolumnowym pokroju i stosunkowo wolnym wzroście. Świetnie nadaje się także do formowania. Zimą, kiedy roślinę okrywa warstwa śniegu pięknie eksponują się czerwone owoce.
Cis pośredni
10.  Różanecznik Fantastica - mimo, że nie jest najprostszy w uprawie, warto poświęcić mu uwagę, aby cieszyć się zjawiskowymi, dużymi kwiatami zebranymi w baldachogronach. Odmiana Fantastica kwitnie od połowy maja do połowy czerwca.
Różanecznik

11. Trzmielina - krzew o żółto-zielonych listkach, nie opadających nawet w zimie. Może występować w formie luźnej, ale jego pnący charakter sprawia, że można go także użyć jako pnącza wspinającego się po pergoli.
Trzmielina

Źródło: zGarden.pl

Komentarze

  1. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie to jakie mamy rośliny na balkonie czy w ogrodzie zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Ja muszę dodać, że bardzo fajną sprawą jest posiadanie w ogrodzie ciekawych huśtawek. Sam nawet niedawno takie kupowałem w https://ogrodolandia.pl/hustawki-ogrodowe i wiem, że wybrałem bardzo mądrze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz