W oczekiwaniu na wiosnę, rośliny kwitnące zimą.

Z jesiennymi tygodniami żegnamy się z kwiatami i kolorami w naszym ogrodzie. Nie musi tak być jeżeli posadzimy rośliny kwitnące zimą. Wtedy w naszym ogrodzie pod śnieżną pierzynką będziemy mogli cieszyć się piękną zapowiedzią nadchodzącej wiosny. 

Niektóre krzewy i byliny mają specyficzny cykl wegetacyjny i ich kwiaty rozwijają się zimą. Taki właśnie jest ciemiernik, gdy przedłuża się okres z temperaturą zbliżoną do zera, już w grudniu możemy się cieszyć z jego kwiatów, w styczniu rozkwitną - oczary, a w lutym - leszczyny. 

Ciemierniki to najbardziej efektowne zimowe kwiaty. Najładniejszy jest ciemiernik czarny  - bylina o białych kwiatach średnicy ponad 10 cm oraz wielobarwne odmiany mieszańcowe. Kwiaty rozwijają się - zależnie od pogody - w grudniu lub styczniu i są bardzo trwałe, a ich podkwiatki (to one stanowią kolorową część) pozostają na roślinie aż do wiosny. Zaszkodzić im może obfity opad śniegu, który je po prostu przygniata do ziemi, albo ostry mróz, który niszczy kwiaty.  Zimą podziwiamy też efektowne i trwałe, ciemnozielone liście.

Ciemiernik biały


Oczar jest rozłożystym krzewem, dorastającym do ok. 2,5 m wysokości i podobnej szerokości. W styczniu lub w lutym (a gdy zima jest sroga i trzyma długo - w marcu) wzdłuż jego gałązek rozwijają się oryginalne kwiaty o bardzo wąskich płatkach w kolorze - zależnie od odmiany - żółtym ("Arnold Promise"), pomarańczowym ("Jelena") bądź czerwonym ("Diane"). Z daleka krzew wygląda, jakby pokrył się frędzelkami. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Wiosną zasychają i dopiero wtedy pojawiają się liście.

Przebiśnieg to maleńka roślina cebulowa, która jest symbolem przedwiośnia. Tworzy białe, zwisające kwiatki na krótkich szypułkach. Są też odmiany pełne gęsto wypełnione płatkami. Gdy w środku zimy długo trwa odwilż, pączki pojawiają się już w styczniu - i znów od przebiegu pogody zależy, czy się rozwiną, czy będą trwać pod śniegiem do lutego czy marca. Zaraz po kwiatach wychodzą z ziemi wąskie liście. Latem roślina śpi i jej byt ogranicza się do cebulki ukrytej w ziemi.

Przebiśnieg


Leszczyna kwitnie już zimą ponieważ aby do jesieni zawiązały się i dojrzały twarde laskowe orzeszki, roślina potrzebuje wielu miesięcy. Dlatego kwitnie na przedwiośniu - im mniej zimno, tym wcześniej. Ten nasz krajowy krzew dorasta do wysokości 4 m. Występuje w naszych lasach liściastych i mieszanych. Jej męskie kwiaty - to kilkucentymetrowe bazie, z których sypie się pyłek. Kwiaty żeńskie - amarantowe- są maleńkie, ale to z nich powstają orzeszki

W okresie później zimy i wczesnej wiosny kwitnie również Kalina bodnantska. Krzew ten polecany jest dla zachodnich rejonów kraju, gdzie zimy są łagodne. W pozostałych częściach Polski jest narażony na przemarznięcie. Na przedwiośniu na jego bezlistnych gałęziach pojawiają się pęczki różowych pąków, z których przy temperaturze niewiele powyżej 0 stopni rozwijają się białe rurkowate kwiaty

Pięknie prezentuje się również Dereń jadalny. Przy sprzyjającej pogodzie jego drobne żółte kwiaty rozwijają się na początku marca, gdy jeszcze panuje zima. To pierwsze nieśmiałe oznaki wiosny pięknie dekorujące nasze ogrody. 

Komentarze

  1. Nie ukrywam, że bardzo interesująco wyglądają twoje propozycje w zakresie aranżacji ogrodów. Muszę przyznać, że kilka rzeczy naprawdę mnie zaintrygowało. Mimo wszystko zanim zacznę ozdabiać mój ogród, muszę doprowadzić go do porządku. W tym celu zamówiłam na stronie https://www.stiga.pl/ kilka podstawowych narzędzi, które z pewnością mi to ułatwią.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz