Po zrzuceniu liści i pierwszych opasach śniegu nasz ogród często staje się monotonny i nie atrakcyjny. Nie musi tak być jeżeli zadbamy o to aby posadzić w nim rośliny, które dzięki ozdobnym pędom wprowadzą kolor i fakturę do naszych rabat.
Dereń biały ‘Sibirica’, ‘Elegantissima’. ‘Kesselringii’
Pędy derenia białego w ogrodzie pięknie kontrastują z bielą śniegu, im słoneczniejsze dni tym intensywniejsze wybarwienie pędów. Zbiera się je często do wazonów i sezonowych dekoracji – przydadzą się np. na Wielkanoc do stroików.
![]() |
Dereń biały |
Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’
Zielone lekko oliwkowe pędu nawet w środku zimy przypominają o nadchodzącej wiośnie. W gruncie potrafi szybko rozrosnąć się do rozmiarów 3,5/3,5 m, zgodnie z gatunkową nazwą tworząc liczne rozłogi. świetnie zatem nadaje się do tworzenia żywopłotów i barier. Dobrze znosi ciecie więc można go ściąć po zimie nawet bardzo krótko.
Dereń świdwa ‘Midwinter Fire’
Najgorętsza odmiana derenia wygląda jak ognisko rozpalone w ogrodzie. Pędy pełgają, tlą się i żarzą – robi się cieplej od samego patrzenia. Derenie wiodą prym wśród roślin dekoracyjnych w zimie, ale ta odmiana jest wyjątkowo piękna.
Kerria japońska
Seledynowe, wiotkie i delikatne pędy złotolinu wyrastają z czasem tak gęsto, że zimą z daleka wyglądają jak kępa wysokiej trawy, tworząc lekko orientalny akcent w ogrodzie. Sadząc ją pamiętajmy, by dać jej pole do popisu – najlepiej wygląda po 2-3 latach, kiedy tworzy 1-2 metrowy ‘busz’
Trzmielina oskrzydlona
Ta wytrwała roślina ma dość nietypowe pędy – są one oskrzydlone. To znaczy wzdłuż pędów biegną korkowe ‘listewki’, sprawiając, że pęd staje się wielościenną bryłą o architektonicznym charakterze.
Leszczyna ‘Contorta’ i Wierzba mandżurska ‘Tortuosa’
Krzew i drzewo o charakterystycznych powykręcanych pędach, popularnych we florystyce szczególnie w okresie wielkanocnym do dekoracji okolicznościowych. Ścięte do wazonu pędy wierzby z łatwością się ukorzeniają. Zanim jednak posadzimy torturowaną wierzbę pamiętajmy, że jest to olbrzymie drzewo. Jeśli mamy mniejszy ogródek, a zachwycają nas owe urocze pędy po trwałej ondulacji, lepiej posadźmy leszczynę
Brzoza czarna ‘Heritage’
Nietypowa brzoza o łuszczącej się korze – na pniu powstają pastelowe, różowe i morelowe plamy. Drzewo pięknie prezentuje się zarówno na tle śnieżnej bieli jak i zimozielonych roślin.
Brzoza użyteczna ‘Doorenboos’
Niezbędnik każdego ogródka pokazowego na Chelsea Flower Show w przeciwieństwie do większości prezentowanych tam gatunków jest bardzo odporna i znakomicie spisze się również w polskich ogrodach. Czysto biała kora wygląda, jakby w ogrodzie stały papierowe drzewa – ich delikatność jest na szczęście pozorna.
Klon pensylwański
W pełni odporny na mróz gatunek o szlachetnej formie i
pokroju nada elegancji zimowej kreacji ogrodu. Kora i pędy mają kolor
butelkowej zieleni w białe pasy, czasem nabierając odcienia wiśniowego.
![]() |
Klon Pensylwański |
Co by nie mówić to jak najbardziej sam ogród jest bardzo magicznym miejscem i ja właśnie skupiam się na tym aby przede wszystkim teraz mieć jak najładniejsze meble ogrodowe. Dziś wiem, że przede wszystkim to w sklepie https://ogrodolandia.pl/ znajdziemy je bez żadnego problemu.
OdpowiedzUsuń