Jak urządzić ogród przyjazny dla psa?

Ogród to doskonałe miejsce do wypoczynku dla nas, ale także dla naszych pupili. Jednak gdy mieszka z nami pies, utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie może być nieco trudniejsze. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak ochronić ogród przed zwierzakiem i jednocześnie cieszyć się jego pięknym wyglądem?
  

Dwie opcje

Pierwsza możliwość to nauczenie psa szanowania naszego ogrodu. Jednak to zadanie wymaga dużo czasu i może być nie do wykonania dla każdego. Korzystanie z usług tresera może być kosztowne. Drugą opcją, która bez wątpienia jest łatwiejsza, jest odpowiednie przygotowanie ogrodu, w taki sposób, aby był on przystosowany do potrzeb psa.

Dostosowanie ogrodu

Skupmy się na tej drugiej możliwości. Tworząc swój ogród powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar psa, czym większy pies, tym więcej przestrzeni będzie potrzebował. Rośliny powinny być poukładane tak, aby pies mógł się swobodnie poruszać bez szkody dla roślin. W przypadku posiadania małego ogrodu można wydzielić specjalne miejsce i tam spędzać z nim czas.

Obserwacja zachowania

Każdy pies ma swoje zwyczaje. Gdy spędza czas w ogrodzie warto go obserwować, aby dostosować ogród do jego zachowania. Jeśli przykładowo lubi biegać wzdłuż płotu, warto usunąć mu z drogi wszystkie przeszkody. Mało prawdopodobne jest, że uda się nam zmienić jego zwyczaje.

Zabezpieczenie ogrodu

Wokół wrażliwych roślin najlepiej stworzyć fizyczną barierę, która uniemożliwi mu do nich dostęp. Można wykorzystać płotek lub rośliny, które zniechęcą zwierzę swoim zapachem. Sprawdzą się też krzewy iglaste lub gęste krzewy liściaste. W ostateczności można wykorzystać rośliny posiadające kolce, ale nie zalecamy tej metody, ponieważ pies może się skaleczyć.

Tworząc podniesione rabaty lub murki można w łatwy sposób stworzyć ścieżki, którymi będzie przechadzał się pies. 

Dużym problemem może być utrzymanie trawnika w dobrym stanie. Psi mocz w niewielkich ilościach działa jak nawóz i stymuluje wzrost trawy, a w zbyt dużych powoduje wypalenie. Z tego powodu trawnik rośnie nierówno: w niektórych miejscach jest większy, a w innych kępy trawy usychają. Jedyne skuteczne rozwiązanie to nauczyć psa załatwiania się w konkretnym miejscu lub poza naszym ogrodem. Druga możliwość, choć mniej skuteczna i kosztowna, to zainstalowanie systemu zraszania trawnika – częste podlewanie rozpuści substancje zawarte w moczu i rozprowadzi je po większej powierzchni trawnika, co częściowo zniweluje nierówności na trawniku.


Komentarze

  1. Największym wrogiem są krety, mój pies ich nie znosi i też widać to na trawniku, z tym trzeba walczyć. Ogród to spory wydatek, przynajmniej u mnie, ale relaks latem jest super. Znalazłem tak na stronie https://homegarden.com.pl/krzesla-ogrodowe-meble krzesła i inne meble do ogrodu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz