Trendy w ogrodnictwie, tak jak i w wielu innych dziedzinach się zmieniają. Teraz w modzie jest ekologiczna uprawa roślin, ale już setki lat temu na topie była allelopatia. W tej chwili to dość zapomniane pojęcie, które jednak warto znać, bo stosowanie tej wiedzy w praktyce umożliwi naszym roślinom lepsze warunki rozwoju.
Allelopatia – co to jest?
Określenie pochodzi z języka greckiego i oznacza korzystny lub szkodliwy wpływ roślin lub grzybów danego gatunku. To nic innego jak wzajemne oddziaływanie na siebie substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny. Oddziaływanie może być korzystne lub nie i właśnie dlatego niektóre rośliny posadzone obok siebie zaczną stymulować swój wzrost, a inne będą miały na siebie negatywny wpływ.
![]() |
Orzech włoski będzie kiepskim towarzyszem krzewów ozdobnych |
Oddziaływanie roślin na siebie
Bardzo dobrym przykładem rośliny, która pozytywnie działa na inne jest łubin. Roślina ta żyje w symbiozie z bakteriami, dzięki czemu wprowadza do gleby azot oraz dodatkowo ją spulchnia. Ponadto roślina ta przyciąga pszczoły, co jest dodatkowym atutem dla wszystkich sąsiadujących roślin. Towarzystwo rumianku i dziewanny docenią byliny.
Orzech włoski niestety nie jest dobrym towarzyszem dla innych roślin w ogrodzie. W jego liściach i skórkach owoców znajduje się juglon, czyli związek, który hamuje wzrost roślin ozdobnych. Podobnym działaniem cechuje się też akacja. Ponadto nie warto sadzić irysów w pobliżu tulipanów i traw ozdobnych – to też nie jest dobre połączenie.
![]() |
Towarzystwo łubinu docenią inne rośliny |
Oddziaływanie roślin na szkodniki
Niektóre rośliny, takie jak narcyz, czy czarny bez, pomogą w walce z gryzoniami. Warto też posadzić czosnek lub bazylię, ponieważ te pomagają odstraszyć kreta. Nasturcja pomoże za to odstraszyć mszyce, dlatego warto posadzić ją w towarzystwie roślin szczególnie lubianych przez te owady.
![]() |
Nasturcja odstraszy mszyce z pobliskich roślin |
Świetny wpis!
OdpowiedzUsuń