Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' - charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Japońska wierzba ‘Hakuro Nishiki’ popularność w naszym kraju zyskało pod koniec ubiegłego wieku. W ogrodach możemy spotkać ją zarówno w formie krzewu jak i wersję szczepioną na pniu. Czym się charakteryzuje i jak ją uprawiać? 

Charakterystyka

wierzba na pniu
Wierzba w formie krzewu to dość silnie rosnąca roślina, która może osiągnąć do 3 metrów wysokości i szerokości. W przypadku ograniczonej ilości miejsca lepiej zdecydować się na wierzbę szczepioną na pniu. Ona również może osiągnąć ok. 3 metry szerokości, ale znacznie łatwiej ją formować i nadać pożądany kształt. Największym walorem ozdobnym opisywanej rośliny są jej liście, które doskonale kontrastują z innymi roślinami. Liście mogą przybierać trzy kolory: młodsze zwykle są biało-różowe, a starsze zielone. Ubarwienie utrzymuje się zwykle od wiosny do końca lipca.

Uprawa 

Wierzba lubi słoneczne stanowiska. Sadząc ją w cieniu kolory liści nie będą tak intensywne, a całą roślina znacznie mniejsza. Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody, w przeciwnym wypadku liści będą małe i będzie ich znacznie mniej. Sporą zaletą wierzby jest fakt, że bez przeszkód możemy ją uprawiać w pojemniku, pamiętając o częstym podlewaniu i nawożeniu oraz o wybraniu dużej donicy.

Przycinanie

sadzonki wierzby
Systematyczne przycinanie sprawi, że kształt rośliny będzie dokładnie taki jak chcemy, a pędy dodatkowo się zagęszczą. Częste przycinanie nie jest żadnym problemem, można to spokojnie robić kilka razy w ciągu sezonu. Pierwszy rok po posadzeniu warto przycinać ją dość mocno, a w kolejnych latach już na taką długość, jaką chcemy. Odpowiednio traktowana odwdzięczy się pięknym wyglądem w sezonie letnim.

Komentarze