Kuna domowa - jak odstraszyć ją z ogrodu?

W naszych ogrodach często pojawiają się niechciani goście. Problemy często sprawia kret, mrówki lub ślimaki. Kolejnym z nich jest kuna domowa, która może wyrządzić szkody na naszej działce.

Pierwszym problemem jest samo ustalenie, czy w naszym ogrodzie rzeczywiście znajduje się kuna. To zwierze prowadzi nocny tryb życia i w ciągu dnia raczej jej nie spotkamy. To ssak o długości ok. 50cm i masie ok. 2kg. Ma szaro-brązowe futro, jaśniejszy spód ciała i ciemne łapy oraz ogon. Kuna bardzo sprawnie wspina się po drzewach, budynkach i wszelkiego rodzaju przeszkodach. Głównym pożywieniem kuny są owady, myszy, nornice i szczury. To akurat jedna z niewielu pozytywnych cech jej obecności. W okresie letnim głównym jej pożywieniem są owoce. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się liczne drzewa lub krzewy owocowe jest spora szansa, że wizyty kuny będą częste. Jest wiele innych problemów, które stwarza obecność kuny. Zwierze to znakuje swoje terytorium odchodami, które można znaleźć np. w piwnicy lub pod drzewami. Jeśli kunie uda się dostać do wnętrza piwnicy, szopy lub altany ogrodowej może uszkodzić ocieplenie, izolację, a nawet przewody elektryczne. Podobne szkody może wyrządzić dostając się pod maskę samochodu.

Jak pozbyć się kuny?

zapach sierści skutecznie odstraszy kunę

  • Aby usunąć kunę z domu lub altany należy uszczelnić otwory, którymi się tam dostała. To uniemożliwi jej wejście i rozwiąże problem. Jeśli mamy problem z określeniem którędy możemy rozsypać na podłodze np. mąkę, na której kuna pozostawi ślady.
  • Kuny to dość płochliwe stworzenia. Dobrym i skutecznym sposobem jest zakup specjalnego odstraszacza emitującego ultradźwięki. Można również użyć specjalnego preparatu w aerozolu.
  • Naturalnym wrogiem kuny jest pies. Jego posiadanie może nam pomóc w walce z tym szkodnikiem. Zapach psa pozostawiony w miejscu gdzie często przychodzi kuna może okazać się bardzo skutecznym sposobem na jej zniechęcenie


Komentarze