Klon jawor - największy rodzimy klon

Klony to gatunki drzew, które mogą rosnąć nawet kilkaset lat. Jedną z naturalnie rosnących naszym kraju odmian jest klon jawor – drzewo typowe dla naszego klimatu, choć już chyba trochę zapomniane... 

Nazwa

Samo nazewnictwo jawora może być nieco problematyczne. Dawniej zamiennie używano nazw „jawor” i „platan”. Oficjalna, łacińska nazwa to Acer pseudoplatanus, czyli tłumacząc dosłownie to „klon fałszywy platan”. Wynika to z podobieństw w sposobie łuszczenia się kory obydwu drzew. 
Liście odmiany 'Esk Sunset'


Występowanie

Klon jawor naturalnie występuje w centralnej i południowej części Europy. Ma szeroką koronę w kształcie kopuły dzięki czemu daje dużo cienia. Największe okazy mogą osiągnąć do 25m wysokości, a sama korona może osiągnąć szerokość do 15m. Liście jawora są podobne do klonu pospolitego, jednak nieco inaczej powycinane i gęściej piłkowane. Od strony wierzchniej liście mają kolor ciemnozielony, a od spodu jaśniejsze i matowe. 
Klon jawor - liść

Charakterystyka

Klon jawor zaczyna kwitnąć w maju, gdy liście są już w większości rozwinięte. Kwiaty zebrane są w grona i mają żółto-zielony kolor. Owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu i rozsiewają się na dość spore odległości w wietrzne dni. Są wyposażone w skrzydełka. 

Dużą zaletą tego drzewa jest mocno rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu roślina jest odporna na silne wiatry – dzięki temu często sadzony jest wzdłuż dróg. Jest wrażliwy na susze i mocno zanieczyszczone powietrze, więc raczej nie będzie się dobrze czuł w centrum wielkiego miasta. 

Bardzo cenne jest też drewno. Jest to jeden z najlepszych materiałów do wykonywania instrumentów muzycznych, który wykorzystywany jest do dziś ze względu na swoją trwałość. Już w XVIII wieku Antonio Stradivari wytwarzał skrzypce z tego gatunku drewna. 

Liczebność drzew jawora niestety znacząco zmniejszyła się na przełomie XIX i XX wieku, ponieważ w wielu miejscach zastąpiono je świerkami, które rosną znacznie szybciej. Warto więc, aby w naszym ogrodzie znalazło się miejsce dla klonu.
Klon jawor 'Leopoldii'

Komentarze