Zioła w Twoim ogrodzie, czyli jak uprawiać ogródek ziołowy

Korzystne dla naszego organizmu właściwości ziół znane są już od wieków. Dodatkowo wiele z nich jest doskonałą ozdobą ogrodu, a także dobrym dodatkiem do posiłków. Ogródek ziołowy to jeden z ważniejszych elementów w ogrodzie w stylu wiejskim. Forma ziół to najczęściej krzewy ozdobne lub trawy.

Bazylia to doskonały dodatek do posiłków

Gdzie posadzić zioła?

Zioła najczęściej sadzi się tuż obok warzywnika, dzięki temu w jednym miejscu mamy dwa elementy potrzebne do przygotowywanie potraw. Wiele ziół ma również walory ozdobne, dzięki czemu możemy je posadzić również na tarasie, balkonie lub w najbardziej dekoracyjnej części ogrodu. Warto jednak posadzić je blisko domu, aby podczas gotowania były w zasięgu ręki, a dodatkowo ich zapach dochodził do naszego tarasu lub nawet wnętrza domu. Większość ziół do prawidłowego wzrostu potrzebuje słoneczne stanowiska – również o tym warto pamiętać wybierając lokalizację. 
Mięta często wykorzystywana jest jako dodatek do napojów lub deserów

Jaką glebę lubią zioła?

Nadmiar wody oraz ciężka i gliniasta gleba nie sprzyjają rozwojowi ziół. Zdecydowanie bardziej preferują one glebę lekką, o dużej przepuszczalności

Jak podlewać, nawozić i przycinać zioła?

Wiele gatunków ziół, takie jak np. majeranek, dobrze znoszą suszę, jednak w przypadku dłuższych okresów bez opadów warto je podlać. Warto również korzystać z naturalnych nawozów, zwłaszcza w przypadku ziół wieloletnich. Aby rośliny mocniej się rozkrzewiały warto przycinać ich pędy – powoduje to szybszy wzrost nowych liści. 
Lawenda

Jakie zioła wybrać?

Wiele zależy od naszych upodobań i od tego, do czego zamierzamy je wykorzystywać. Do celów kulinarnych niewątpliwie przyda się bazylia, oregano, lubczyk, mięta, majeranek lub koper. Jeśli bardziej zależy nam na leczniczych właściwościach lepiej postawić na rumianek, pokrzywę, lawendę lub melisę.

Źródło: https://www.zgarden.pl/   

Komentarze