Ogrody deszczowe - sposób na susze i ulewy

Zmiana klimatu stawia przed ogrodnikami nowe wyzwania. Długotrwałe susze, gwałtowne burze i częste zmiany pogody wymagają nowoczesnego podejścia do projektowania ogrodu. Właśnie w ten sposób powstała idea ogrodów deszczowych.

Czym są ogrody deszczowe?

Z wyglądu przypominają zwykły ogród jednak oprócz funkcji ozdobnych mają też inne ważne zadania: zatrzymywanie wody oraz usuwanie z niej zanieczyszczeń. Zdolność pochłaniania wilgoci w przypadku ogrodu deszczowego jest przynajmniej 30% większa niż w przypadku zwykłego trawnika. Dzięki temu mniej wody opadowej trafia do systemu kanalizacyjnego, co zmniejsza ryzyko podtopienia.

Dobór roślin

Turzyca
Kluczowym elementem jest dobór odpowiednich roślin. W ogrodach deszczowych stosuje się rośliny hydrofitowe, czyli takie, które w swoim skomplikowanym systemie korzeniowym lub kłączach są w stanie zatrzymać zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Dzięki dużej powierzchni ich korzeni rośliny te są odporne na duże ilości wody, a także na długotrwałe susze. Tego typu rośliny powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkich rosnących w ogrodzie, aby właściwie spełniały swoją rolę. Jakie gatunki roślin najlepiej się sprawdzą? Odpowiednia będzie paproć, turzyca, rdest, niezapominajka błotna, tojeść. Najlepiej sprawdzają się wieloletnie drzewa lub krzewy ozdobne, które dobrze znoszą wilgoć i suszę, a także mrozy.

Odpowiednie podłoże

Tojeść
Poza doborem roślin kluczowe jest także odpowiednie podłoże. Musi się w nim znaleźć warstwa drenująca, która umożliwi przenikanie wody do dolnych warstw gleby. Najgłębiej powinna znaleźć się warstwa żwiru, nad nią warstwa piasku, a następnie najwyższa warstwa składająca się z ziemi wymieszanej z piaskiem. Podłoże przygotowane w ten sposób będzie odpowiednio odprowadzało wodę i zatrzyma zawarte w niej zanieczyszczenia.


Komentarze