Rośliny iglaste - piękny ogród przez cały rok!

Największą zaletą roślin iglastych jest ich zimozieloność, która gwarantuje ładny wygląd nie tylko w sezonie letnim ale też zimą. Dzięki temu doskonale nadają się jako elementy ozdobne tarasów i ogrodów. Rośliny te mają też wiele innych zalet.

Zalety roślin iglastych

Modrzew japoński
Drzewa i krzewy iglaste są w większości łatwe w uprawie i dość odporne na niesprzyjające warunki. Większość z nich bez problemu jest w stanie wytrzymać temperatury sięgające -20°C. Dobrze znoszą też cięcie, przez co można niemal dowolnie je formować. Iglaki występują w wielu kolorach i odcieniach, np.: zielonym, niebieskim, czy żółtym, dzięki czemu wybór roślin jest naprawdę duży.

Praktyczne zastosowania

Oprócz walorów ozdobnych iglaki sprawdzą się też jako praktyczne żywopłoty oddzielające nasz ogród na przykład od ruchliwej ulicy. Z kolei płożące odmiany sprawdzą się jako pokrycie skarp lub element klombu.

Rodzaje roślin

Dużą zaletą roślin iglastych jest różnorodność ich rozmiarów. Niektóre odmiany przyjmują formę dużych drzew lub krzewów, ale występują też odmiany miniaturowe. W szkółkach dostępne są też modne w ostatnim czasie iglaki szczepione na pniu, które sprawdzą się zwykle w niewielkich ogrodach, ze względu na swój wąski pokrój. W sprzedaży można też spotkać rośliny o wielu kształtach, np. stożek, kula lub pokrój kolumnowy, a nawet odmiany pendula, cechujące się obwisłymi pędami.

Wybór sadzonek

Jodła koreańska Kristallkugel  
Urządzając swój ogród i decydując się na zakup iglaków warto wcześnie rozplanować ich docelowe miejsc uprawy. Należy także zapoznać się z charakterystyką rośliny: jak szybko się rozrośnie i jakie maksymalne wymiary może osiągnąć. W przeciwnym wypadku po kilku latach może okazać się, że roślinie braknie miejsca i konieczne będzie jej wycięcie. Lepszym pomysłem jest też zakup sadzonek w pojemniku, zamiast tych z gołym korzeniem.

Źródło: zGarden

Komentarze