Piękne i praktyczne pnącze - winobluszcz trójklapowy

Pnącza to bardzo uniwersalne i łatwe w uprawie rośliny. Można ozdabiać nimi budynki, elementy architektury ogrodowej, czy ogrodzenia. Sprawdzą się nie tylko w dużych ogrodach, ale także w tych mniejszych – rozrastają się dość mocno w górę, ale nie zajmują dużo miejsca na ziemi. Jednym z najładniejszych przedstawicieli tego rodzaju jest winobluszcz trójklapowy.
Winobluszcz na ścianie budynku

Skuteczna ochrona

Winobluszcz trójklapowy jest rośliną niezwykle praktyczną i przydatną w ogrodzie. Dzięki obecności wąsów czepnych bez problemu porasta ściany budynków, a także altany, pergole, ogrodzenia, czy nawet żywopłoty, nadając im ciekawy wygląd. Bardzo gęste i duże liście chronią ściany budynków przed wodą – nawet w czasie ulewnego deszczu ich ułożenie sprawia, że woda spływa po ich powierzchni. Winobluszcz posadzony wzdłuż ogrodzenia zapewni też skuteczną ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniami z ruchliwej ulicy.
Zielone liście winobluszczu

Walory ozdobne

Mur porośnięty winobluszczem
Pnącze to jest przede wszystkim piękną ozdobą. Jego liście mają bardzo intensywny, ciemnozielony kolor i są błyszczące. Ciekawie wygląda również jesienią. Liście przybierają szkarłatne barwy i utrzymują się na pędach nieco dłużej niż jak to bywa w przypadku innych gatunków pnączy. Roślina osiąga wysokość najczęściej 10-12m, choć jeśli hodowana jest w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 20m. Rośnie szybko - nawet 2m w ciągu roku, więc jeśli planujemy odgrodzić się od hałaśliwej ulicy nie będziemy musieli długo czekać na zauważalne rezultaty. W razie potrzeby można bez problemy zmniejszyć jej rozmiary poprzez cięcie.

Niewygórowane wymagania

Sadzonka winobluszczu
Winobluszcz trójklapowy nie jest bardzo wymagającą rośliną. Najważniejsze jest odpowiednie stanowisko – choć może rosnąć zarówno w zacienieniu jak i w dobrze nasłonecznionym miejscu, zdecydowanie lepiej wygląda na stanowiskach, gdzie dociera więcej promieni słonecznych. Jeśli ten warunek zostanie spełniony jego liście jesienią będą miały jeszcze intensywniejszy kolor.



Komentarze