Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Popiół z kominka, pieca lub ogniska wbrew pozorom może być bardzo przydatny w ogrodzie. Do czego może się przydać i jak go wykorzystać?


Na początek warto wspomnieć, że do takich celów nadaje się tylko popiół powstały ze spalania naturalnego drewna. Jeśli było ono barwione lub impregnowane może okazać się szkodliwe. Nie należy też wykorzystywać popiołu z węgla, miału, ani tym bardziej ze śmieci lub makulatury, które w ogóle nie powinny być spalane. Ilość pozostałego popiołu jest różna w zależności od rodzaju drewna – twardsze gatunki drewna pozostawiają go więcej niż te bardziej miękkie.

Naturalny nawóz lub kompost

Powstały popiół można wykorzystać jako nawóz do roślin, kładąc go bezpośrednio wokół rośliny lub dodając do kompostu, który wykorzystamy w późniejszym czasie jako nawóz. Ze względu na swój skład sprawia on, że odczyn gleby staje się bardziej zasadowy, dlatego nie powinniśmy go stosować do nawożenia roślin kwasolubnych. Tego typu nawóz jest szczególnie polecany dla krzewów owocowych. Zawiera on zwykle od 5 do 10% potasu, co sprawia, że stanowi bardzo dobre źródło substancji odżywczych dla roślin. Popiół z drzew liściastych jest zwykle bogatszy w pożądane przez drzewa i krzewy owocowe lub ozdobne składniki.

Ochrona przed mrozem

Po zmieszaniu grubszego popiołu z korą drzewną otrzymujemy świetny materiał do zapewnienia roślinie ochrony przed mrozem. Usypanie niewielkiego kopczyka wokół niej sprawi, że będzie dobrze chroniona przed przemarzaniem i lepiej zniesie zimowe warunki.

Ochrona przed ślimakami

Ślimaki są w stanie bardzo szybko zniszczyć nasze ukochane rośliny. Popiół to skuteczny sposób na utrudnienie im dostępu do roślin. Wystarczy posypać nim ziemię wokół rośliny. Pył na podłożu skutecznie utrudni im poruszanie się.



Komentarze