Żywopłot liściasty - jakie wybrać rośliny i jak sadzić?


Żywopłot liściasty to prosta metoda aby zyskać nieco więcej prywatności na naszej działce, oddzielić się np. od ruchliwej i hałaśliwej ulicy lub przyozdobić ścieżkę. Jakie rośliny najlepiej nadają się do tego celu i w jaki sposób je sadzić?


Jakie rośliny wybrać?

Powinny to być przede wszystkim rośliny, które dobrze reagują na cięcie i można je w łatwy sposób formować. Zwykle wykorzystuje się do tego celu niskie krzewy o zwartej budowie, chociaż jeśli chcemy oddzielić się od hałasu warto postawić na odmiany osiągające większe rozmiary. Zwykle stosuje się tylko jeden gatunek, choć nieco bardziej odważni mogą pokusić się wykorzystanie dwóch rodzajów roślin lub dwóch kolorów.

Bukszpan wiecznie zielony (bukszpan pospolity) - dzięki swoim niewielkim rozmiarom i bardzo gęstych rozgałęzieniach jest bardzo często używany jako ozdoba ścieżek lub alejek w ogrodach. Jak sama nazwa wskazuje jest zielony przez cały czas, dzięki czemu nie traci walorów ozdobnych zimą.

Berberys Thunberga to ciernisty krzew ozdobny osiągający 1,5 do 2m wysokości, choć dostępne są też karłowate odmiany, które dorastają maksymalnie do 50 – 60 cm. Dostępny jest w barwie zarówno żółtej jak i czerwonej. Cechuje się odpornością na suszę i niskie temperatury; warto zapewnić mu słoneczne stanowisko – jego kolor będzie wtedy bardziej intensywny.

Ligustr pospolity o ciemnozielonych liściach to ciekawa propozycja dla osób potrzebujących dużego żywopłoty. Ta roślina zwykle osiąga 2 – 3 m wysokości, a bez przycinania nawet do 5 m. Odmiana ta kwitnie obficie w czerwcu i lipcu – ma małe, białe kwiaty, które są dodatkowym walorem ozdobnym oraz niewielkie, kuliste owoce.

Jak sadzić?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie gleby: usunięcie chwastów oraz odpowiednie użyźnienie, w zależności od wymagań glebowych wybranej rośliny. Nie powinniśmy wykopywać pojedynczych dołków pod każdą roślinę, lecz przygotować jeden, długi rów dla wszystkich. Powinien być on przynajmniej dwa razy większy niż korzenie. Przesadzając rośliny z doniczek pamiętamy aby zachować tę samą głębokość sadzenia. Ziemia wokół krzewów powinna być ubita, aby korzenie miały jak najlepszy kontakt w glebą. Wszystkie rośliny sadzimy w jednej, ustalonej wcześniej linii – można rozciągnąć sznurek aby mieć pewność, że będą one posadzone prosto, choć nie muszą być ułożone idealnie – nierówności będzie można zniwelować w późniejszym czasie poprzez formowanie. Odległości między poszczególnymi krzewami zależne są od rozmiarów jakie dany gatunek osiąga. Po posadzeniu ziemię wokół roślin ubijamy oraz obficie podlewamy.


Komentarze

  1. 28 yr old Research Nurse Isabella Gallo, hailing from Terrace Bay enjoys watching movies like Private Parts and Drawing. Took a trip to Three Parallel Rivers of Yunnan Protected Areas and drives a 911. strona domowa

    OdpowiedzUsuń
  2. 58 yr old Engineer I Alia Shimwell, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like "Sea Hawk, The" and Glassblowing. Took a trip to Harar Jugol and drives a Ferrari 250 GT LWB California Spider. po wiecej kliknij tutaj

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz