Jak zrobić przetwory z pigwy - sprawdzone przepisy

Owoce pigwy są bardzo bogate w witaminę C (zawierają jej więcej niż cytryna), witaminy z grupy A oraz B. Ponadto pigwa zawiera minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor. Ze względu na swoje właściwości owoce tej rośliny polecane są w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, a także jako suplement diety odchudzającej.





Jak zrobić przetwory z pigwy - sprawdzone przepisy

Konfitura z pigwy

Składniki:
  • 1,5 kg pigwy
  • 0,8 - 1 kg cukru
  • ok. 1 l wody
Pigwy pozbawiamy jej gniazd nasiennych, dokładnie oczyszczamy owoce. Następnie owoce szatkujemy bardzo drobno, wrzucamy do rondla i zalewamy wodą. Gotujemy przez około 30 minut, aż owoce zmiękną. Całość przekładamy na patelnię, wsypujemy cukier i smażymy do momentu wyparowania większości wody. Po ostudzeniu masy możemy ją rozgnieść lub zblendować (od tego będzie zależeć, czy nasza konfitura z pigwy będzie mniej lub bardziej gładka). Konfiturę możemy podawać od razu lub zapasteryzować w słoikach. Proces pasteryzacji przeprowadzamy gotując słoiki zanurzone do góry dnem w wodzie do 3/4 wysokości przez około 15 minut.Po wystudzeniu przechowujemy w chłodnym miejscu.

Sok z pigwy 

Sok z owoców pigwy jest idealnym dodatkiem do gorącej herbaty. Przygotowujemy go w proporcjach 1:1 dla owoców i cukru. Pigwy pozbawiamy nasion i dokładnie czyścimy, dokładnie rozdrabniamy i wsypujemy do słojów lub butelek razem z cukrem. Kilka razy dziennie mieszamy, aż cukier się rozpuści a pigwa puści sok. Pojemnik z sokiem zabezpieczamy ściereczką lub bandażem tak, aby nie dostały się do środka insekty. Po około tygodniu przecedzamy masę przez gazę i rozlewamy sok do butelek.

Nalewka z pigwy

Z owoców pigwy usuwamy nasiona i dokładnie je oczyszczamy. Owoce w dużym słoju bądź butelce zalewamy wodą i spirytusem ( 1 l wody i 0,5 l spirytusu), zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe i cieniste miejsce. Następnie przelewamy nalew przez sito, a pozostałe na sicie owoce blendujemy i przecieramy przez sito. Przetarty sok łączymy z cukrem (ok. 1 kg cukru), a następnie z nalewem, po czym odstawiamy w zakręconym pojemniku na co najmniej cztery tygodnie w ciepłe i cieniste miejsce.


Jak przygotować opakowania na przetwory?

Aby nie dopuścić do zepsucia się naszych przetworzonych owoców już na samym początku, musimy pamiętać o bardzo istotnej kwestii jaka jest przygotowanie szklanych słoików bądź butelek na nasze przetwory. Poprzez wyparzenie w piekarniku dokładnie wcześniej umytych szklanych opakowań eliminujemy bakterie oraz pleśń. Nakrętki także musimy dokładnie wyczyścić.To pozwoli nam na spokojne przygotowanie naszych owoców pigwy.


Źródło: zgarden.pl

 

Komentarze