Uprawa jeżyny - właściwości i zastosowanie owoców

Czernica jest tym rodzajem owocu sezonowego, który kojarzy się głównie z występowaniem wzdłuż szlaków turystycznych bądź w lasach. Jednak coraz większa ilość osób decyduje się na uprawę tej rośliny w przydomowych ogrodach, głównie dzięki ich cechom prozdrowotnym oraz walorom smakowym.



Jeżyna : uprawa krzewów

Ożyna nie jest rośliną wymagającą, jeśli chodzi o jakość gleby. Z powodzeniem rośnie na tych mało urodzajnych, lessowych czy gliniastych. Jednak jeśli liczymy na obfitsze plony i bardziej mięsiste owoce powinniśmy zastanowić się nad wygospodarowaniem kawałka terenu podsypanego żyźniejszą ziemią. Przed samym posadzeniem krzewów musimy pamiętać, aby znaleźć osłonięte od słońca miejsce oraz pozbyć się chwastów i użyźnić glebę.

Ostrężyna wymaga sporej ilości miejsca. Krzewy sadzimy w odstępie 2 - 2,5 metra, tak aby pędy rośliny mogły swobodnie się rozrastać. Przy braku długotrwałej suszy nie wymagają podlewania, ponieważ ich korzenie głęboko wrastają w glebę i same z powodzeniem zaopatrują się w wodę.

Przy przycinaniu należy pamiętać, że jeżyna jest rośliną, która owocuje z ubiegłorocznych pędów. Pędy, które już zaowocowały przycinamy po zakończonych zbiorach przy samej ziemi, a młode pozostawiamy nietknięte aż do wiosny. Wtedy decydujemy, które z nich wyglądają najlepiej i te zostawiamy.

Czernica : właściwości owoców 


Ze względu na zawartość witamin czernica od dawna stosowana była w medycynie ludowej. Co ciekawe, nie używano tylko owoców. Na ich bazie przygotowywano sok, który stosowany był przy przeziębieniach, natomiast napar z liści pomagał pozbyć się dolegliwości związanych z zaburzeniami trawienia. Obecnie jeżyna uznawana jest za owoc, który dzięki zawartości przeciwutleniaczy może pomóc w profilaktyce i leczeniu raka.

Ostrężyna : zastosowanie owoców 


Wachlarz możliwości jeżeli chodzi o kulinarne przeznaczenie ostrężyny jest dosyć obszerny. Najbardziej popularne jest dodawanie świeżych owoców do różnego rodzaju wypieków czy deserów. Chętnie sięgamy także po ten owoc gdy przygotowujemy galaretki, soki czy przetwory na zimę.

Źródło: zgarden.pl


Komentarze