Trzy najlepsze przepisy na przetwory z czereśni

Chociaż czereśnie najbardziej smakują jedzone same, świeże, to z pewnością warto zatrzymać ich smak i aromat na dłużej i móc się nimi delektować w mroźny, zimowy wieczór.

Jak przygotować opakowania na przetwory?

Przed samą obróbką owoców czereśni musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pojemników, w których będziemy trzymać nasze przetwory. W tym przypadku najlepszym wyborem są szklane słoiki. Po wcześniejszym dokładnym wyczyszczeniu wnętrza, gwintu oraz nakrętek wyparzamy słoiki w rozgrzanym piekarniku. Pozwoli to nam zabić bakterie oraz usunąć pleśń, która mogła się tam zgromadzić. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze przetwory już na samym początku nie będą zanieczyszczone i niezdatne do spożycia.

Kompot z czereśni

Owoce czereśni dokładnie myjemy i usuwamy ogonki. Następnie napełniamy nimi słoik do 3/4 jego wysokości. Po napełnieniu słoików przygotowujemy syrop. W tym celu zagotowujemy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Na 200 ml wody przypada 100 g cukru. Ilość syropu zależy od liczby słoików, które chcemy przeznaczyć na kompot. Potem zalewamy gorącym syropem wcześniej przygotowane słoiki z owocami, dokładnie wycieramy gwint i zakręcamy. Pasteryzujemy, wkładając słoiki do góry dnem do gotującej się wody na 20 minut tak, aby wody sięgała 3/4 wysokości słoików.


Czereśnie karmelizowane w cukrze

Owoce czereśni dokładnie myjemy, pozbawiamy ogonków i drylujemy. Następnie ścieramy skórkę z cytryny i wyciskamy z niej sok. Czereśnie umieszczamy na patelni razem z cukrem, skórką i sokiem z cytryny. Gotujemy na wolnym ogniu, co chwilę mieszając, aż owoce puszczą sok. Po ostudzeniu powtarzamy ten proces jeszcze raz aż do ponownego zagotowania. Gotowe czereśnie przełożyć do słoików i poddać pasteryzacji w ten sam sposób jak w przypadku kompotu. Ilość owoców i cukru zależy od Waszych preferencji.

 

Dżem z czereśni


Pozbawione ogonków, umyte i wydrylowane owoce czereśni zasypujemy cukrem i smażymy na wolnym ogniu do momentu, aż woda wyparuje. Wraz z ubytkiem wody coraz częściej mieszamy owoce uważając, żeby ich nie przypalić. Kiedy czereśnie zmniejszą swoją objętość około o połowę, możemy opcjonalnie dodać anyż lub skórkę z cytryny, aby złamać smak owoców. Po uzyskaniu satysfakcjonującej nas konsystencji przekładamy dżem do słoików i poddajemy procesowi pasteryzacji ( tak jak w przypadku kompotu). W tym przepisie ilość użytych owoców, cukru czy dodatków również zależy od naszych upodobań.

Smacznego !

zgarden.pl

Komentarze