Najlepsze przepisy na przetwory z owoców żurawiny

Nie każdy przepada za cierpkim i kwaskowatym smakiem świeżo zerwanych owoców żurawiny. Dzisiaj jednak postaramy się Wam udowodnić, że owoce tej rośliny tak bardzo bogate w witaminy są idealnym materiałem nie tylko na sosy do mięs, ale także do przetworów.

Jak przygotować opakowania na przetwory?

Aby nie doprowadzić do zepsucia się naszych przetworzonych owoców już na samym początku, musimy pamiętać o bardzo istotnej kwestii jaka jest przygotowanie szklanych słoików czy butelek na nasze przetwory. Poprzez wyparzenie w piekarniku dokładnie wcześniej umytych szklanych opakowań eliminujemy bakterię oraz pleśń. Nie możemy także zapomnieć o dokładnym umyciu  i wyczyszczeniu nakrętek. To pozwoli nam na spokojne przygotowanie naszych owoców żurawiny.

Nalewka z żurawiny

Do przygotowania około 1,5 litra nalewki z owoców żurawiny będziemy potrzebować:
  • 1 kg owoców żurwainy
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 0,7 kg cukru
Owoce żurawiny myjemy dokładnie, a następnie po ich osuszeniu umieszczamy w foliowym opakowaniu w zamrażarce na 24 do 48 godzin. Po upływie tego czasu umieszczamy owoce w dużym słoju bądź butelce i zalewamy wodą i spirytusem, zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe i cieniste miejsce. Następnie przelewamy nalew przez sito, a pozostałe na sicie owoce żurawiny wielkoowocowej blendujemy i przecieramy przez sito. Przetarty sok łączymy z cukrem, a następnie z nalewem, po czym odstawiamy w zakręconym pojemniku na co najmniej cztery tygodnie w ciepłe i cieniste miejsce.

 

 

Konfitury z żurawiny

 Do przygotowania konfitury z owoców żurawiny potrzebujemy :
  • 1 kg owoców żurawiny
  • 0,5 kg cukru
  • 250 ml wody 
Owoce żurawiny po uprzednim umyciu umieszczamy w garnku o grubym dnie. Następnie dolewamy wodę i wsypujemy cukier. Gotujemy na wolnym ogniu, pilnując, aby owoce żurawiny nie przywarły do spodu garnka. Proces gotowania zajmie około 20-30 minut, w zależności jaką gęstość konfitury z owoców żurawiny chcemy uzyskać. Następnie gotową masę przekładamy do słoików i pasteryzujemy gotując słoiki zanurzone do góry dnem w wodzie do 3/4 wysokości przez około 15 minut.Po wystudzeniu przechowujemy w chłodnym miejscu.

Kompot z żurawiny

Do przygotowania kompotu z żurawiny będziemy potrzebować:
  • 0,5 kg owoców żurawiny
  • 2 l wody
  • 0,5 kg cukru
Uprzednio dokładnie umyte owoce żurawiny wsypujemy do garnka z wodą i gotujemy do momentu, aż żurawina popęka i puści sok.Wtedy wsypujemy cukier (w trakcie gotowania możemy sprawdzić, czy chcemy dodać go więcej czy mniej). Po dokładnym rozpuszczeniu się cukru zdejmujemy garnek
z ognia i zostawiamy do ostudzenia. Potem kompot (w zależności od preferencji) przelewamy do butelek przez sito albo razem z owocami. Pasteryzujemy w ten sam sposób jak konfitury.

Smacznego ! 

 Źródło: zgarden.pl

Komentarze