Uprawa aronii: właściwości i zastosowanie owoców aronii


Aronia zagościła na dobre w naszych ogrodach, z uwagi na pro-zdrowotne właściwości owoców tego krzewu. Owoce aronii są bardzo wartościowe, dlatego zaleca się ich spożywanie zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom.  



Aronia: uprawa krzewów

Aronia jest bardzo łatwa w uprawie, ponieważ ma małe wymagania, jeśli chodzi o rodzaj gleby i dostępność światła słonecznego. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych bądź półcienistych i jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o wilgotność gleby, aczkolwiek ziemia wilgotna jest dla niej lepsza. Jej atutem jest także całkowita mrozoodporność. Krzewy aronii nie potrzebują także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc bez zbędnych starań uzyskamy duże plony owoców. Aronia osiąga maksymalną wysokość do 2,5 m, więc najlepiej posadzić ją w rozstawie 1,5 - 2,0 m od siebie i około 3,5 m między rzędami. Ten krzew owocowy kwitnie w maju, a jego białe kwiaty mają walor dekoracyjny. Aronia owocuje przez wiele lat w sierpniu i we wrześniu, po czym jesienią jej liście przebarwiają się na czerwono, co dodaje uroku całej uprawie.



Aronia: właściwości owoców

Właściwości owoców aronii uznane są za uodparniające i lecznicze. Aronia zawiera wiele związków niezbędnych dla naszego organizmu, które rzadko występują w innych owocach. Wartościowe składniki owoców aronii to witaminy C, B (B2, B6), E, P i prowitamina A, oraz takie minerały jak: molibden, mangan, miedź, bor, kobalt oraz jod. Najważniejsze jednak dla naszego zdrowia wydają się związki o charakterze antyoksydacyjnym oraz związki polifenolowe, których zakres działania prozdrowotnego jest bardzo szeroki.

Owoce aronii poleca się spożywać przy wielu dolegliwościach i w celu ogólnego wzmocnienia organizmu. Kluczowe działanie pro-zdrowotne i lecznicze ma aronia w przypadku profilaktyki i leczenia miażdżycy oraz raka. Antocyjany i rutyna, zawarte w owocach aronii, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, regulują ich przepuszczalność i obniżają ciśnienie krwi. Natomiast zawartość witaminy E (przeciwutleniacza) pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, co prowadzi do ograniczenia ryzyka wystąpienia nowotworu.



Zastosowanie owoców aronii

Owoce aronii z uwagi na cierpki smak, rzadko są spożywane w postaci nieprzetworzonej, prosto z krzaka. I chociaż zaleca się ich konsumpcję na surowo, to jednak najpopularniejszym ich zastosowaniem jest wytwórstwo przetworów: soków, dżemów, powideł, win oraz nalewek. Aby podnieść walory smakowe owoców aronii, warto je przemrozić prze około 1-2 dni przed przygotowaniem przetworów.


Źródło: zgarden.pl

Komentarze