Drzewa owocowe do małych i średnich ogrodów. Jakie gatunki wybrać żeby cieszyć się obfitym zbiorem owoców?


Ogród. Z czym nam się kojarzy? Piękne rośliny, ozdobne krzewy... Rzadko jednak myślimy o drzewach owocowych. Do niedawna w ogrodach królowały iglaki, jednak podążając za zmianami w trendach powinniśmy zwrócić większą uwagę na drzewa i krzewy liściaste, a w tym także nasze "owocówki". Często boimy się ich sadzenia w obawie przed silnym wzrostem powodującym duże zacienienie lub aby ochronić nasze trawniki przed tzw. spadami. Podążając za oczekiwaniami klientów, producenci roślin zminiaturyzowali drzewka, tak aby nawet właściciele małych i średnich ogrodów mogli cieszyć się własnymi zbiorami. Jabłko zjedzone prosto z drzewa w piękny, letni dzień lub wiśnie zebrane na deser... dlaczego mielibyśmy sobie odmawiać tej przyjemności? 
DRZEWA OWOCOWE DO MAŁYCH I ŚREDNICH OGRODÓW
Poniżej chcemy przedstawić Wam kilka gatunków, które możecie Państwo posadzić w swoim ogrodzie bez obaw przed nadmiernym rozrostem korony.

Jabłoń kolumnowa Mekintosz
  1. Jabłoń kolumnowa MEKINTOSZ
Roślina o pokroju kolumnowym rozrastająca się pionowo. Dojrzewa na przełomie września i października, a jej owoce mają słodko-winny smak. Idealnie nadają się na stanowiska słoneczne. Charakteryzuje się też wysoką mrozoodpornością. Sadzonki z gołym korzeniem można sadzić od marca do maja.




2. Czereśnia REGINA KARŁOWA 

Czereśnia karłowa Regina
Odmiana czereśni szczepiona na podkładce skarlającej, od której zależy jej ostateczna wysokość. Odmiana daje duże, ciemnoczerwone, błyszczące owoce o bardzo słodkim miąższu. Regina często określana jest mianem "królowej czereśni", dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Okres sadzenia przypada tylko na marzec i kwiecień dlatego warto wcześniej zaplanować posadzenie jej w ogrodzie. W lipcu natomiast możemy cieszyć się smacznymi owocami.





Wiśnia kolumnowa w pojemniku


3. Wiśnia kolumnowa 70-110 cm W POJEMNIKU

A na koniec wisienka... I to jaka. Osiąga wysokość 2 m, ale jej kolumnowy i wolnorosnący pokrój umożliwia hodowanie jej w doniczce! Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na stałe posadzenie rośliny w ogrodzie lub dla tych, którzy mają do zagospodarowania jedynie balkon czy taras. Tym bardziej, że odpowiada jej zarówno stanowisko słoneczne jak i półcieniste. Można ją nabyć o każdej porze roku, a obfitymi, ciemnoczerwonymi owocami będziemy zajadać się w lipcu. 




4. Wiśnia KARŁOWA

Wiśnia karłowa
Świetnym rozwiązaniem jest też zakup karłowej odmiany wiśni, która charakteryzuje się wolnym wzrostem i zwięzłością korony. Dzięki tym cechom, możemy bez obaw posadzić ją w swoim ogrodzie. 










Podsumowując, aby hodować drzewa owocowe nie trzeba mieć specjalnie wygospodarowanego miejsca na działce. Wystarczy odpowiednio wkomponować je w ogrodzie, aby w sezonie codziennie cieszyć się pysznymi, świeżymi owocami prosto z drzewa.


źródło:
zgarden.pl



Komentarze

Prześlij komentarz