Co robić w lutym w ogrodzie? Czyli ochrona roślin przed mrozem, pierwsze przycinanie i pielęgnacja

Co robić w lutym w ogrodzie? ❄ 

Czyli ochrona roślin przed mrozem, pierwsze przycinanie i pielęgnacja 


Idzie luty kuj buty! Co więc możemy robić w ogrodzie w tym statystycznie najchłodniejszym miesiącu w roku? Otóż jest kilka spraw, które możemy załatwić już teraz! Jeśli tylko pogoda będzie łaskawa, będziecie mogli przestać narzekać na nudę i zabrać się za pierwsze ogrodowe prace!

🌺W kwiatowym kąciku akurat nie mamy jeszcze zbyt wiele do roboty: jedynie jeżeli zachowaliśmy w ziemi bulwy/cebule i karpy wieloletnich roślin (np. dalii, mieczyków czy begonii), należy je przejrzeć i usunąć wszystkie chore okazy. Co innego, jeśli chodzi o pozostałe elementy naszego ogrodu, tutaj na pewno pracy będzie znacznie więcej.

🌳🌲Za pewne już dawno zabezpieczyliście swoje rośliny przed mrozem. Nie należy jednak na tym poprzestawać; warto często doglądać osłon na krzewach ozdobnych i innych owocach Twojego ogrodu. Zdarza się że osłony trzeba poprawić bądź uzupełnić, gdyż przez wiatry czy śnieg zostały zniszczone. Przy dużych opadach, pamiętajcie o tym, by regularnie otrzepywać drzewa i krzewy ze śniegu, aby ciężar lodu ich nie połamał. Jeśli jednak już tak się stało, można od razu wykarczować stare i chore egzemplarze.

W związku z tym, że pogoda ostatnimi laty bywa dosyć przewrotna, to jeśli mróz nie przekracza -8 st. C, możemy pozwolić sobie na większe działania w ogrodzie, np. przycinanie drzewek, cięcie żywopłotów i krzewów iglastych oraz tych ozdobnych kwitnących późną wiosną lub latem.
Luty to miesiąc, kiedy generalnie przeprowadza się cięcie drzew ziarnkowych, pestkowych, agrestu i porzeczek oraz leszczyny. Ponadto należy zadbać o inne ozdoby naszego ogrodu: pozbyć się martwych pędów krzewów oraz tych, które rosną do jego wnętrza.
Sposób w jaki przycinamy poszczególne gatunki jest niezwykle ważny, gdyż może zaważyć na dalszym lepszym bądź gorszym wzroście. Pamiętać należy także o tym, że im cięcie jest intensywniejsze, tym bardziej może to być dla rośliny niebezpieczne. A wszystko to przez tworzenie się ran po cięciu, przez które mogą wnikać szkodniki i choroby. Dlatego roślinę przycina się kilka razy -"na raty".

W przypadku drzew owocowych, 🍎🍊 pielęgnacja powinna odbyć się zgodnie z kilkoma etapami:
  • sprawdzenie stanu zabezpieczeń pni przed zwierzętami/gryzoniami, ewentualne posmarowanie uszkodzeń środkiem do smarowania ran, a dodatkowo środkiem odstraszającym,
  • podczas przycinania należy zwrócić uwagę na oznaki występowania szkodników lub chorób, z którymi walkę rozpocząć można od razu,
  • jeżeli zauważona zostaje kędzierzawosć liści brzoskwini (zgrubiały, zdeformowany, pofałdowany liść zabarwiony na czerwono-karminowo), konieczne jest przeprowadzenie oprysków przeciw tej chorobie,
  • jeśli kora nie została bielona lub jeśli preparat słabo utrzymał się na korze z poprzednich lat, należy ponownie zabezpieczyć nim drzewko. Ochroni je to przed ranami powstałymi na skutek dużych różnic temperatur. 

Ważne jest by wszystkie zabiegi ochronne rozpocząć jeszcze przed rozwojem grzybni i żerowaniem szkodników. Ponadto przy cieplejszej pogodzie (tj. powyżej 7 st. C), można stosować różnego rodzaju preparaty, np. przeciwko rakowi drzew owocowych, który uchroni nasze jednostki sadu przed zgnilizną.


Drzewa i krzewy to nie jedyne elementy ozdobne naszego ogrodu o które trzeba dbać. Do uporządkowania nadają się także suche źdźbła traw ozdobnych. Trawy ozdobne charakteryzują się tym, iż wystarczy im zaledwie kilka ciepłych dni, by zaczęły wypuszczać nowe liście. Zwlekając z pozimowymi porządkami do cieplejszego marca, możemy zaszkodzić młodym pędom i nie zauważywszy ich - uszkodzić je podczas późniejszego podcinania.

🏠Na tym jednak nie kończy się dbałość o szczegóły pięknego ogrodu. Dodatkowo w warunkach domowych (lub szklarniowych), możecie zaplanować to, jak chcecie zaprojektować swój ogród już niebawem. Niektóre nasiona wysiewa się do donic już w lutym, co pozwala na wytworzenie sadzonek, które na wiosnę mogą zostać posadzone w ogrodowym gruncie. Mowa tu m.in. o heliotropie, szałwii błyszczącej, lewkonii, żeniszku, gazanii. Aby zwiększyć odporność siewek na szkodniki i choroby, warto już na początki zaprawić nasiona, przede wszystkim przed chorobami grzybowymi.

Tak więc zima nie musi być martwym okresem dla roślin i naszego ogrodu. Jak się okazuje, jest wiele spraw, które uporządkować trzeba jeszcze zanim wrócą bociany, a nad naszymi głowami zaświeci cieplejsze wiosenne słońce. Regularne dbanie o roślinny dobytek na pewno korzystnie wpłynie na jego rozwój i zaowocuje (nie tylko dosłownie)!



Żródło: zGarden.pl

Komentarze